Tworzenie konta firmy w KSeF

1. Musicie Państwo wejście na stronę logowania do Aplikacji Podatnika: https://ksef.mf.gov.pl/web/login. A następnie wybrać identyfikator, po którym system KSeF będzie mógł rozpoznać firmę. W naszym przewodniku, pokazujemy najprostsza metodę, którą 99% z Was wybierze, czyli zaznaczamy pole NIP firmy i wpisujemy numer NIP w polu poniżej:

KSeF logowanie2. Jako sposób logowania wybieramy Profil Zaufany. Zakładam, że dla większości z Was to też będzie najpopularniejsza opcja.

logowania do KSeF Profilem Zaufanym3. Po wybraniu Profilu Zaufanego, aplikacja przekieruje nas na stronę https://login.gov.pl, gdzie musimy wpisać login i hasło do naszego Profilu Zaufanego:

Profil Zaufany KSeF

4. W zależności od skonfigurowanego na koncie Profilu Zaufanego uwierzytelnienia dwuskładnikowego (2FA), zostaniesz poproszony o potwierdzenie tożsamości wpisując kod SMS, który zostanie wysłany na Twój telefon lub zatwierdzenie powiadomienia push w aplikacji mObywatel.

Potwierdzenie logowania KSeF

5. Po pomyślnym uwierzytelnieniu następnym krokiem jest podpisanie żądania uwierzytelniającego. Możesz pobrać i zobaczyć żądanie uwierzytelniające klikając opcję Pobierz dokument (xml).

KSeF - podpisanie żądania uwierzytelniającego

6. Pobrane żądanie uwierzytelniające wygenerowane przez KSeF (przykład):

KSeF przykład żądania uwierzytelniającego

7. Aby podpisać żądanie uwierzytelniające Profilem Zaufanym należy kliknąć przycisk Podpis profilem zaufanym oraz wpisać kolejny kod SMS lub zatwierdzić chęć podpisania żądania w aplikacji mObywatel:

Podpisanie żądania uwierzytelniającego KSeF

8. Po kliknięciu przycisku Potwierdź zostaniemy z powrotem przekierowani do Aplikacji Podatnika KSeF:

Logowanie do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF)

9. Nic nie klikamy, tylko cierpliwie czekamy aż KSeF zakończy proces logowania. Po popranym uwierzytelnieniu dostajemy komunikat:

KSeF - Aplikacja Podatnika10. I to wszystko. W tych kilku prostych krokach założyliśmy konto firmowe w Krajowym Systemie e-Faktur, dzięki któremu możemy wystawiać i odbierać ustrukturyzowane faktury KSeF. W kolejnych częściach Przewodnika po KSeF będziecie mogli dowiedzieć się:

pl_PLPolski