KSeF obligatoryjny dopiero w 2025r.

W dniu dzisiejszym (19.01.2024r.) na briefingu prasowym Minister Finansów, Andrzej Domański, ogłosił, że planowane na 1 lipca 2024r. uruchomienie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) oraz obligatoryjność z jego korzystania zostanie odroczona w czasie i że na pewno nie nastąpi to do końca 2024r.

Jako główny powód zmiany terminu podał wykrycie „krytycznych błędów” w funkcjonowaniu systemu.

Głównym powodem dla którego KSeF nie zacznie obowiązywać od lipca 2024 jest występowanie poważnych błędów, które utrudniałyby przedsiębiorcom korzystanie z tego systemu. Jednym z najpoważniejszych z nich jest przepustowość.

Andrzej Domański, Minister Finansów:

„Niestety już w trakcie wstępnych analiz wykryliśmy krytyczne błędy, które w mojej ocenie uniemożliwiają wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur w 2024 roku. Problemy to dotyczą kodu systemu jego funkcjonalności oraz wydajności. […] Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy nie mogą wystawiać faktur. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której stabilność obrotu gospodarczego jest zagrożona. [..] Musimy dbać o dochody budżetu, musimy uszczelniać system i oczywiście musimy informatyzować polską gospodarkę. To jasne i oczywiste. Z drugiej strony wprowadzenie KSeF nie może zagrażać stabilności prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.”

Marcin Łoboda, szef KAS:

„Błędy związane z wprowadzeniem krajowego systemu e-Faktur to przede wszystkim przepustowość. To jest to, co przedsiębiorcy najbardziej mogą odczuć. A mianowicie wejście do KSeFu może być zablokowane poprzez brak odpowiedniego narzędzia, kodu, powodujący, że nie będą mogli wystawić e-Faktur.

Na pytanie dziennikarza:

„Chciałem się upewnić. Nowe kierownictwo, Ministerstwa Finansów, Krajowej Administracji Skarbowej, co do zasady popiera ideę KSeFu. Natomiast technicznie po prostu trzeba jeszcze raz za przejrzeć ten produkt i zastanowić się, czy on nadal może funkcjonować?”

Minister Finansów odpowiedział:

„Dokładnie tak, Panie redaktorze. Chciałbym, żeby to bardzo jasno wybrzmiało: KSeF w Polsce będzie wprowadzone. To jest rozwiązanie w mojej opinii potrzebne. Pozwoli na uszczelnienie systemu też ułatwi w długim horyzoncie prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Natomiast nie możemy sobie pozwolić na jeden dzień, w którym KSeF nie działa, tak jak powinien. Mówimy o milionach faktur, które są wystawiane i które muszą być przez KSeF sprawnie obsługiwane. Na tym polega bezpieczeństwo gospodarcze, bezpieczeństwo państwa.”

A na pytanie co to jest KSeF, znajdziecie odpowiedź w naszym KSeF FAQ – TOP 10.

Źródło: Briefing prasowy ministra finansów Andrzeja Domańskiego (19 stycznia 2024 r.)

Oficjalny komunikat na stronach MF: Przesunięcie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF.

Zespół nip24.pl

pl_PLPolski